Każda matka doskonale wie o tym, że najlepszym pokarmem dla jej dziecka jest jej własne mleko. Bywają jednak takie przypadki, że matka nie ma możliwości samemu karmić dziecka i w takich sytuacjach musi korzystać z dostępnego w aptekach i w lepiej wyposażonych drogeriach i sklepach ogólnospożywczych mleka modyfikowanego. Takie mleko nie jest co prawda tak doskonałe jak mleko matki, ale również jest w stanie spełnić potrzeby maluszka. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu dokładniej opisujemy, co to jest mleko modyfikowane oraz jakie są dostępne jego rodzaje.
Co to jest i jak powstaje mleko modyfikowane dla niemowląt?
Mleko modyfikowane to dostępne w sklepach i w aptekach mleko dla niemowląt, które jest wytwarzane z mleka krowiego. Nie jest ono jednak takie samo jak mleko krowie, tylko jest poddawane wielu niezbędnym procesom technologicznym, żeby nadać mu właściwości, które będą odpowiednie dla małego dziecka. Przede wszystkim mleko modyfikowane ma dodane białko serwatkowe oraz ma obniżoną zawartość białka. Mleko modyfikowane w procesie produkcji jest także pozbawiane tłuszczu zwierzęcego, który jest zastępowany łatwiejszym w trawieniu tłuszczem pochodzenia roślinnego. Dzięki temu mleko modyfikowane jest lekkostrawne i łatwo przyswajalne dla nie do końca rozwiniętego jeszcze układu pokarmowego maluszka, a przy tym zawiera wiele przydatnych aminokwasów, które są niezbędne dla dalszego rozwoju dziecka. Dzięki zastąpieniu tłuszczu zwierzęcego tłuszczem pochodzenia roślinnego, mleko to zawiera w sobie także wiele niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych NNKT, które są podobne do tych znajdujących się w naturalnym mleku matki. Oprócz tego mleko modyfikowane jest jeszcze wzbogacane o wiele przydatnych w rozwoju dziecka witamin, składników mineralnych, a także m.in. o probiotyki i prebiotyki, kwasy omega-3, wapń czy żelazo. Technolodzy starają się robić wszystko, żeby tworzone przez nich mleko modyfikowane jak najbardziej przypominało naturalne mleko matki, ale mimo to nie ma w nim oczywiście wszystkich enzymów i hormonów, które, póki co cały czas są jeszcze nie do podrobienia.
Rodzaje mleka modyfikowanego dla niemowląt w różnym wieku
Obecnie w aptekach dostępnych jest bardzo dużo rodzajów mleka modyfikowanego dla dzieci. Podstawowy podział takiego mleka obejmuje pokarm przeznaczony dla niemowląt w różnym wieku. Każde mleko jest oznaczone odpowiednią cyfrą. W zależności od tego dla dzieci, w jakim wieku dany produkt jest przeznaczony, różni się od innych przede wszystkim zawartością żelaza oraz konkretnych składników mineralnych, na które zapotrzebowanie u niemowlaka zmienia się z każdym tygodniem życia. W podziale ze względu na wiek niemowlaka wyróżniamy 4 rodzaje mleka modyfikowanego: mleko początkowe oznaczane cyfrą 1, które jest przeznaczone dla niemowląt od urodzenia do 6. miesiąca życia, mleko następne oznaczane cyfrą 2, które jest przeznaczone dla dzieci, które skończyły już 6 miesięcy, mleko następne oznaczane cyfrą 3 dla dzieci między 10. a 12. miesiącem życia oraz mleko następne oznaczane cyfrą 4, które powinno się podawać dzieciom, które skończyły już 2 lata.
Oprócz podziału mleka modyfikowanego ze względu na wiek dziecka, dla którego jest ono przeznaczone istnieją także inne rodzaje mleka o specjalnym przeznaczeniu. Takie mleka modyfikowane dla dzieci są już oznaczane jednak nie cyframi, tylko literami. Rozróżnia się aż trzy rodzaje mleka modyfikowanego o specjalnym przeznaczeniu:
- Mleko modyfikowane AR – czyli mleko antyrefluksowe, które jest stworzone dla dzieci borykających się z problemem ulewania pokarmu.
- Mleko modyfikowane HA – mleko hipoalergiczne, które jest stworzone z myślą o dzieciach obciążonych genetycznie ryzykiem obecności alergii pokarmowej.
- Mleko modyfikowane GR lub R – Mieszanki pokarmowe, które zostały stworzone z myślą o dzieciach, które mają problemy z masą ciała. Mleko oznaczone symbolem GR jest stworzone dla dzieci ze zbyt dużym apetytem, natomiast mleko oznaczone symbolem R dla dzieci, które nie mają apetytu.
Dobór odpowiedniego mleka specjalnego powinien być oczywiście przeprowadzony po konsultacji z lekarzem lub z farmaceutą.