W ostatnich czasach dużym zainteresowaniem cieszy się płyn Lugola, który zniknął z aptecznych półek w mgnieniu oka. Jak działa płyn Lugola i czym różni się od jodyny? Czy płyn Lugola można stosować na własną rękę?
Płyn Lugola to wodny roztwór jodu w jodku potasu. Został on odkryty przez Jean’a Lugola w 1829 roku. Przy jego pomocy lekarz w tamtych czasach leczył różne schorzenia tarczycy. Jod pełni w naszym organizmie szereg ważnych funkcji. Odpowiada między innymi za prawidłową funkcję tarczycy, układu nerwowego oraz skóry. Niedobór jodu może skutkować niedoczynnnością tarczycy. Objawami niedoczynności tarczycy są:
• wzrost masy ciała
• zaparcia
• zmęczenie i senność
• suchość skóry
• wypadanie i łamliwość włosów
• uczucie zimna
• depresja i niepokój
Fakty i mity na temat stosowania jodu
1. Jod jest ważnym pierwiastkiem i powinien być dostarczany w wystarczających dawkach z pożywieniem. FAKT
Nie ma potrzeby dodatkowej suplementacji jodu u osób zdrowych. Najbardziej bogate w jod są ryby morskie oraz owoce morza. Zdrowa tarczyca nie jest „wrażliwa” na jod. Oznacza to, iż nie należy się bać dodatku jodu w różnych suplementach diety.
2. Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią powinny zażywać dodatkowe dawki jodu. FAKT
Wszystkie kobiety w ciąży oraz karmiące piersią powinny zażywać jod w dawkach 150 ug - 200 ug/dobę, niezależnie od tego czy są zdrowe czy też chorują na tarczycę. W przypadku bezwzględnego przeciwwskazania do stosowania jodu, należy wybierać suplementy bez jodu, na przykład Elevit Pronatal.
3. Każda osoba chora na tarczycę powinna dodatkowo stosować jod. MIT
Jodu nie można stosować na własną rękę. Każda osoba chorująca na tarczycę powinna skonsultować stosowanie jodu z lekarzem. Lekarz decyduje o wprowadzeniu jodu na podstawie badania poziomu jodu w organizmie pacjenta. Dawka jodu, także powinna być ustalona przez lekarza, ponieważ małe dawki stosuje się w niedoczynności tarczycy, a duże w nadczynności.
4. Płyn Lugola chroni tarczycę przed szkodliwym promieniowaniem. MIT
Po katastrofie w Czarnobylu w Polsce, szczególnie dzieciom podawano płyn Lugola. Założenie było takie, aby zablokować tarczycę przed wchłanianiem jodu radioaktywnego. Dziś eksperci podkreślają, iż picie płynu Lugola w tamtym czasie było nieuzasadnione. Ilość radioaktywnego izotopu jaka dostała się do Polski była znikoma i nieszkodliwa. Istnieją doniesienia, iż podanie płynu Lugola znacząco przyczyniło się do rozwoju choroby Hashimoto u dzisiejszych 40 – latków.
5. W obecnej sytuacji warto wypić płyn Lugola „na wszelki wypadek”. MIT
Stosowanie płynu Lugola na własną rękę jest bardzo ryzykowne. W zależności od zażytej dawki, płyn Lugola może zahamować lub pobudzić tarczycę do produkcji hormonów. Oznacza to, iż nieuzasadnione podanie, niewłaściwej dawki może przynieść więcej szkody niż pożytku i rozregulować pracę tarczycy. Obecnie nie ma żadnych wskazań do podania płynu Lugola u zdrowych osób. Nie ma też „wycieku” radioaktywnych izotopów. Polacy na chwilę obecną mogą czuć się bezpiecznie.
6. Płyn Lugola można zamienić na jodynę. MIT
Jodyna to spirytusowy roztwór jodu. Służy tylko i wyłącznie do stosowania zewnętrznego. Wykazuje właściwości odkażające przy niewielkich otarciach i zranieniach. Jodyna to nie to samo co płyn Lugola!
7. Glicerolowy płyn Lugola można pić. MIT
Glicerolowy płyn Lugola to preparat przeznaczony tylko do użytku zewnętrznego. Służy do odkażania drobnych ran oraz po rozcieńczeniu do płukania gardła i pędzlowania migdałków.
8. Osoby chorujące na niedoczynność tarczycy powinny zażywać suplementy bogate w selen, cynk i żelazo. FAKT
Badania wykazują, iż suplementacja selenu u osób z niedoczynnością tarczycy znacząco przyczynia się do normalizacji pracy tego narządu. Z kolei niedobór cynku może przyczyniać się do rozwoju pewnej niedoczyności tarczycy. Warto wybierać preparaty o najwyższej wchłanialności oraz przebadanym składzie.
Jak stosować płyn Lugola?
Obecnie odchodzi się w lecznictwie od stosowania płynu Lugola, podaje się go tylko w ostateczności w określonych wskazaniach. Dawkowanie ustala tylko i wyłącznie lekarz.