Opryszczka kojarzy nam się z nieprzyjemnym i bolesnym problemem. Winnym jest wirus HSV typ 1, zwany również opryszczką wargową lub zwykłą.
Można się nim zarazić nie tylko poprzez bezpośredni kontakt ze śliną nosiciela, ale również przez używanie przedmiotów, których dotykał (np. sztućce).
Zarażonych tym wirusem jest ponad połowa populacji.
Opryszczka, kiedy się uaktywnia?
Przez większą część czasu wirus jest uśpiony. U niektórych osób pojawi się tylko raz, a u części będzie powracać co kilka lat, miesięcy, a w niektórych przypadkach nawet co kilka tygodni.
Uaktywnia się pod wpływem:
Objawy wirusa
Bezobjawowe zakażenie występuje dwukrotnie częściej niż z objawami.
Wszystkie osoby skarżą się na swędzenie skóry, pobolewanie, pieczenie. Miejsce przed pojawieniem się wykwitów staje się zaczerwienione.W kolejnym etapie pojawiają się pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Po pewnym czasie pęcherzyki pękają i okrywają się strupkiem.
Jak walczyć z opryszczką?
Jak tylko zwrócimy uwagę, że warga swędzi i piecze, natychmiast posmarujmy to miejsce kremem lub maścią, które złagodzą ból i przyspieszą gojenie (np. Herpex krem, Hascovir krem, Tonisan H żel ) .Dostępne są także plasterki, które działają podobnie( np. Plastry COMPEED, Dermaplast Opryszczka, Active Plast).
Lekarz może zalecić też leki przeciwwirusowe, które przez jakiś czas mogą zapewnić odporność na opryszczkę.
Domowe sposoby na opryszczkę:
- czosnek, cebula –posiadają naturalne właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Przykładamy plasterki.
- melisa - wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, należy przyłożyć na zmienione chorobowo miejsce okłady z melisy. Z opryszczką poradzą sobie również: rumianek, szałwia, mięta.
- aspiryna, polopiryna – przykładamy papkę z namoczonej tabletki.
- olejek z drzewa herbacianego - dowodzi właściwości antywirusowe, odkażające i przyśpiesza proces gojenia ran.
- miód – ma właściwości bakterio- i wirusobójcze, wystarczy posmarować chore miejsce.
- aloes – przyspiesza proces gojenia.
- herbata – przykładamy ciepłą torebkę ze świeżo zaparzonej herbaty. Ma właściwości ściągające i działa przeciwwirusowo.
Warto pamiętać, że możemy zarażać na każdym etapie infekcji, nawet na etapie gojenia!