Ostatnio bardzo zwiększyła się popularność szczoteczek sonicznych. Często szczoteczki soniczne są rekomendowane przez dentystów. Jak działają i czym różnią się od zwykłych szczoteczek elektrycznych? Zapraszamy do przeczytania bloga.
Szczoteczka soniczna to coś pomiędzy zwykłą szczoteczką, a znaną wszystkim szczoteczką elektryczną z okrągłą głowicą. Należy przy tym podkreślić, iż szczoteczka soniczna, to także szczoteczka elektryczna, posiada jednak inny kształt końcówki oraz inny mechanizm działania.
Wygląd i zasada działania szczoteczki sonicznej
Szczoteczka soniczna jak każda inna szczoteczka elektryczna posiada stację akumulatorową do ładowania. Po naładowaniu działa bezprzewodowo. Końcówka szczoteczki wyglądem przypomina zwykłą szczoteczkę. Silnik szczoteczki emituje drgania oraz słyszalne fale dźwiękowe i to w zasadzie w znacznej mierze wyróżnią ją od szczoteczki elektrycznej z okrągłą główką. Fale dźwiękowe mogą osiągać częstotliwości nawet do 96 000 Hz.
Zalety szczoteczki sonicznej
W porównaniu do innych szczoteczek szczoteczka soniczna posiada wiele zalet, m.in. :
• drgania i fale dźwiękowe znacznie zwiększają skuteczność czyszczenia (rozbijają i usuwają płytkę nazębną, dodatkowo wytworzone z pasty i wody mikrobąbelki wnikają do przestrzeni międzyzębowych oraz trudno dostępnych miejsc)
• dzięki wytworzeniu mikrobąbelek czyści także obszary poza zasięgiem włosia
• nie rani dziąseł i nie obniża linii dziąseł
• może posiadać różne programy czyszczenia, w tym wersję soft dla bardzo wrażliwych dziąseł
• niektóre modele mają zaprogramowany czas mycia
• posiada wymienne końcówki – mogą z niej korzystać różne osoby
Czym różni się szczoteczka soniczna od elektrycznej z okrągłą główką?
Różnią się mechanizmem działania oraz wyglądem, a według niektórych ekspertów, także skutecznością.
• Ruchy szczoteczek
Zwykła szczoteczka elektryczna wykonuje szybkie ruchy obrotowo – pulsacyjne. Częstotliwość ruchów jest bardzo duża, jednak niejednokrotnie mniejsza niż w przypadku profesjonalnych szczoteczek sonicznych. Ponieważ główka szczoteczki jest inaczej zbudowana, a ruchy są obrotowe, to nieraz może przyczynić się do obniżenia linii dziąseł lub nawet ich zranienia. Jeśli masz wrażliwe dziąsła i szczoteczka obrotowa jest dla Ciebie zbyt „silna”, to powinieneś zmienić szczoteczkę na soniczną.
• Technika mycia
W przypadku szczoteczki z okrągłą główką zaleca się, aby myć każdy ząb osobno. To wymaga czasu i wprawy. Mycie szczoteczką soniczną jest prostsze. Wystarczy szczoteczkę przyłożyć do zębów pod kątem 45 stopni i delikatnie przesuwać wzdłuż łuku zębowego. Można wykonywać delikatne ruchy wymiatające lub okrężne.
• Budowa końcówki
Końcówka szczoteczki sonicznej przypomina zwykłą szczoteczkę manualną. Dzięki budowie końcówki, szczoteczką soniczną możemy wyczyścić trudno dostępne miejsca. Nie zawsze jest to możliwe przy pomocy szczoteczki elektrycznej z okrągłą główką. Pomimo wysokiej częstotliwości drgań, szczoteczka soniczna nie rani dziąseł.
• Skuteczność działania
W przypadku szczoteczki sonicznej drgania i fale dźwiękowe działają w obrębie główki, dzięki czemu szczoteczka działa bakteriobójczo. Jak to się dzieje? Fale dźwiękowe rozbijają łańcuchy bakteryjne, dzięki temu proces namnażania się bakterii zostaje opóźniony, a zęby pozostają dłużej czyste. Dodatkowo, dzięki drganiom oraz falom dźwiękowym znacznie skutecznej można usunąć płytkę nazębną bez obawy, że pokaleczymy sobie dziąsła.
Szczoteczka soniczna wytwarza ponadto, system mikrobąbelków, które wnikają do przestrzeni międzyzębowych, a także do miejsc poza obszarem włosia.
Szczoteczka zwykła czy soniczna?
Tutaj nie ma już wątpliwości, iż szczoteczka soniczna jest znacznie lepsza od zwykłej szczoteczki. Różnicę widać gołym okiem. Zęby są bardziej czyste, białe i błyszczące, a ubytków jest znacznie mniej. Do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych nadal należy używać dodatkowo nitek dentystycznych. Oczywiście jeśli zęby są czyszczone prawidłowo zwykłą szczoteczką i kontrola dentystyczna nie wykazuje ubytków, to można pozostać przy tej szczoteczce. Z reguły jednak, kto raz spróbował mycia szczoteczką soniczną, to już nie wrócił do używania zwykłej szczoteczki. Zwykłą szczoteczkę zaleca się też dla dzieci do 6 roku życia, ponieważ do tego czasu dziecko powinno skupić się na nauce prawidłowego mycia zębów.
Dla kogo szczoteczka soniczna?
Dla wszystkich, którzy chcą skutecznej czyścić zęby. Szczoteczki soniczne polecane są szczególnie:
• osobom noszącym aparaty ortodontyczne
• dzieciom po 6 roku życia
• pacjentom borykającym się z licznymi ubytkami
• osobom walczącymi z przebarwieniami po kawie, herbacie czy papierosach
Szczoteczka soniczna dla dzieci
Oczywiście szczoteczkę soniczną można, także stosować u dzieci, szczególnie szkolnych, które już myją zęby samodzielnie. Zaprogramowany czas mycia zachęca do dłuższego szorowania. Fale i drgania znacznie zwiększają skuteczność mycia, do tego nie ma obaw, iż dziecko pokaleczy sobie dziąsła. Dla dzieci należy wybierać mniejsze końcówki.
Przeciwwskazania do stosowania szczoteczki sonicznej
Istnieje niewiele przeciwwskazań do stosowania szczoteczki elektrycznej. Zwykle są to skrajne przypadki, jak:
• zaawansowana i postępująca parodontoza
• poważne stany zapalne dziąseł
• wiek poniżej 6 lat
• duża nadwrażliwość i bolesność dziąseł
Przeczytaj także
Kserostomia - suchość błony śluzowej jamy ustnej
Próchnica wieku dziecięcego - co zrobić, aby jej uniknąć?
Pasty do zębów
Płyny do płukania jamy ustnej