Mimo, że mamy swoje powody, żeby palić: lubimy to, nie wyobrażamy sobie dnia bez papierosa, pielęgnujemy rytuały, nagradzamy się lub odstresowujemy, to w końcu każdy palacz dochodzi do momentu, w którym będzie musiał podjąć wyzwanie i spróbować rzucić palenie. Dlaczego?
Najczęściej to, jak postrzegamy siebie samych kłóci się z ryzykownym, szkodzącym zdrowiu i nieakceptowanym przez innych nałogiem.
Co zrobić, żeby świadomie podjąć decyzję?
Po pierwsze: Zrób rachunek zysków i strat, najlepiej wypisz w punktach, dlaczego chcesz rzucić palenie, przeczytaj je na głos lub nagraj na dyktafon i posłuchaj, jak Ty mówisz o wyjściu z nałogu. Możesz również zacząć od wypełnienia poniższego testu:
Test motywujący do zaprzestania palenia wg Schneider
1. Czy chce Pan/Pani rzucić palenie? TAK NIE
2. Czy decyduje się Pan/Pani na to dla siebie (podkreśl „tak”), czy dla kogoś innego, np. dla
rodziny (podkreśl „nie”)? TAK NIE
3. Czy podejmował Pan/Pani już próby rzucenia palenia? TAK NIE
4. Czy orientuje się Pan/Pani, w jakich sytuacjach pali najczęściej? TAK NIE
5. Czy wie Pan/Pani, dlaczego pali tytoń? TAK NIE
6. Czy może Pan/Pani liczyć na pomoc rodziny, przyjaciół, gdyby chciał(a) rzucić palenie? TAK NIE
7. Czy członkowie Pana/Pani rodziny są osobami niepalącymi? TAK NIE
8. Czy w miejscu, w którym Pan/Pani pracuje, nie pali się tytoniu? TAK NIE
9. Czy jest Pan/Pani zadowolony ze swojej pracy i trybu życia? TAK NIE
10. Czy orientuje się Pan/Pani, gdzie i w jaki sposób szukać pomocy, gdyby miał Pan/Pani
problemy z utrzymaniem abstynencji od papierosów? TAK NIE
11. Czy wie Pan/Pani, na jakie pokusy i trudności będzie narażony(a) w okresie
abstynencji? TAK NIE
12. Czy wie Pan/Pani, w jaki sposób samemu sobie poradzić w sytuacjach kryzysowych? TAK NIE
SUMA odpowiedzi na TAK:
Przewaga odpowiedzi na TAK świadczy o istnieniu odpowiedniej motywacji, pozwalającej na planowanie kolejnych kroków minimalnej interwencji antynikotynowej.
Po drugie: Przepracuj bariery, które powstrzymują Cię przed rzuceniem palenia, czyli znajdź, to czego się obawiasz, a potem wymyśl plan jak tego uniknąć.
- Jeśli boisz się, że przytyjesz przygotuj sobie zdrowe przekąski na czas rzucania np. warzywa pocięte w słupki do chrupania
- Jeśli boisz się, że stracisz znajomych, wychodź z nimi na papierosa, rozmawiaj, ale nie pal.
Po trzecie: Nie okłamuj się. Rzucanie palenia to proces i nie ma złotego środka, który sprawi, że w kilka dni będziesz wolny od nałogu. Czeka Cię nierówna walka, więc warto się do niej przygotować.
Od dziś nie palę. Co teraz?
- Przede wszystkim musisz mieć pewność, że chcesz rzucić. Twoja silna wola jest najważniejsza. Bez niej po prostu się nie uda!
- Nie zapominaj też o swojej motywacji. Pomyśl, co sprawiło, że chcesz rzucić, co wypisałeś po stronie zysków? Myśl o tym zawsze, gdy będziesz mieć ochotę na papierosa.
- Opracuj plan na rzucanie. Możesz ograniczać papierosy stopniowo, zaczynając rezygnować z tych, które są dla Ciebie najłatwiejsze do odstawienia. Możesz też odstawić z dnia na dzień, jeśli taka drastyczna metoda wydaje się bardziej do Ciebie przemawiać. Pamiętaj, że to Twoja walka, więc odbywa się na Twoich zasadach.
Co, jeśli silna wola nie wystarcza?
Nie przejmuj się, jeśli zapalisz w trakcie rzucania. Potknięcia zdarzają się nawet najlepszym. Zapaliłeś? Trudno. Nie wstydź się sobie pomóc, zwłaszcza w sytuacjach, kiedy czujesz, że musisz zapalić. Rzucanie palenia to nie jest walka z równym przeciwnikiem, dlatego skup się na celu - ważne, by wciąż go widzieć i do niego dążyć. Jeśli potrzebujesz wsparcia, szczególnie, gdy jesteś silnie uzależniony od nikotyny lub w momentach, gdy bardzo chce Ci się palić, sięgnij po dopasowaną do Ciebie Nikotynową Terapię Zastępczą (NTZ).
Dlaczego NTZ?
Nie musisz obawiać się leczenia uzależnienia od nikotyny tą samą substancją w dawkach terapeutycznych - istnieje kilka ważnych argumentów, dlaczego warto skorzystać właśnie z tej metody:
- to najlepiej przebadana terapia, która podnosi szansę na rzucenie palenia,
- lecznicza nikotyna łagodzi skutki objawów odstawiennych, takie jak: rozdrażnienie i gorszy nastrój, niepokój, a wręcz uczucie roztrzęsienia, bóle głowy, problemy z koncentracją i snem,
- NTZ w odróżnieniu od np. cytyzyn, pozwala kontynuować terapię w przypadku zapalenia papierosa w trakcie rzucania.
Pamiętaj, żeby trzymać się ustalonych dawek leczniczej nikotyny i w określonych momentach zmniejszać je, aż do całkowitej rezygnacji z nikotyny. Dzięki temu zamiast tracić energię na walkę z objawami odstawiennymi, możesz rozpocząć naukę nowych, zdrowych nawyków, które z czasem pozwolą Ci całkowicie zapomnieć o papierosach.
Możesz wybrać produkt najbardziej dopasowany do Twojego stylu życia i preferencji:
- spray nicorette® - gasi głód nikotynowy już w 30 sekund,
- gumy nicorette® - najbardziej intuicyjna pomoc, kiedy chce Ci się palić,
- tabletki nicorette® - dyskretny sposób na głód nikotynowy,
- plaster nicorette® - przyklejasz rano i nie musisz o nim pamiętać przez cały dzień
Jeżeli nieudane próby walki z nałogiem masz już za sobą, to rozwiązaniem, jakie może podwoić Twoją szansę na rzucenie palenia jest Terapia Łączona. Rano przyklejasz plaster, który dostarcza Twojemu organizmowi małą, ale stałą dawkę terapeutycznej nikotyny, a gdy w ciągu dnia dalej chciałoby Ci się palić, sięgasz po produkt, który szybko gasi głód nikotynowy, czyli spray, tabletkę lub gumę.
Stwórz plan idealnie skrojony dla siebie i rzuć palenie na dobre!
Jeśli nie radzisz sobie z rzuceniem palenia, udaj się do apteki. Wiele aptek prowadzi usługę "Rzuć palenie w aptece". Przeszkoleni farmaceuci profesjonalnie dobiorą indywidualną terapię oraz będą czuwać nad postępami oraz Twoją motywacją do walki z nałogiem.